2025-10-29

Werkbezoek Directeur-Generaal Agro

Tags

Overheid
Voedselverwerking
Nieuws

Vrijdag 24 oktober verdiepte Marten van den Berg, Directeur-Generaal Agro van het ministerie van LVVN, zich in de wereld van verliezen en verspilling van vruchtgroenten tijdens het door Samen Tegen Voedselverspilling geïnitieerde werkbezoek aan Harvest House en Food Fellows/Snijpunt samen met Lidl.

“Voedselverliezen en -verspilling zorgen voor hoge kosten, economisch maar vooral ook maatschappelijk. Daarom is het belangrijk dit structureel terug te dringen,” aldus de DG.

Minder verliezen door goede keten afspraken
Door via Food Fellows en Snijpunt zelf tomaten en paprika’s te verwerken die niet de gewenste kwaliteit voor versverkoop hebben, kan Harvest House inmiddels al 2,5 miljoen kilo verspilling per jaar voorkomen en streven ze naar 5 miljoen. O.a. mogelijk door goede afspraken met Lidl, die zorgde voor perspectief door een structurele afname.

Dit concept staat inmiddels als een huis. Tijdens het bezoek werden nog meer kansen, maar ook dilemma’s en uitdagingen besproken, zoals:

  • Sector brede standaarden in het meetbaar maken van duurzaamheid met de Hortifootprint calculator.

  • Hoe de consument gestimuleerd kan worden om te kiezen voor ‘geredde’ producten.

  • Het bevorderen van wendbaarheid van voedselketens door ketensamenwerking, ook in de context van de ontwikkelingen rond gewasbeschermingsmiddelen en preventieve gezondheid.

  • Het organiseren dat de onvermijdbare reststromen uit de hele keten binnen de voedselketen worden benut als veevoer.

Gemeenschappelijk Landbouw Beleid 2028-2034
Gerda Verburg, voorzitter van het bestuur van Samen Tegen Voedselverspilling, concludeert: “Gezien de winst en de besparing die het tegengaan van voedselverspilling oplevert, zou het onderdeel moeten zijn van het nieuwe Gemeenschappelijk Landbouw Beleid.”