2026-09-16
Betere data als startpunt voor minder verliezen in de primaire sector
Tags
Eén van de grootste uitdagingen bij het aanpakken van voedselverlies in de primaire sector is verrassend simpel: we weten vaak niet precies waar, waarom en hoeveel er verloren gaat. Wageningen Food & Biobased Research heeft dit in kaart gebracht in een recente publicatie. Goede data is nooit het eindpunt, maar wel het startpunt om te begrijpen waarom verlies ontstaat en wat nodig is voor effectieve maatregelen en sterke verdienmodellen voor de boeren. Hier zet ons samenwerkingscluster voor boeren zich voor in.
De publicatie van Wageningen Food & Biobased Research laat zien hoe wisselend voedselverlies eigenlijk is. Weersomstandigheden, plantenziekten, marktoegang en schokken zoals de coronapandemie zorgen voor grote verschillen tussen jaren, gewassen en teeltsystemen.
Vervolgonderzoek
Om de data nog verder te verbeteren en de connectie met de oorzaken nog beter te begrijpen, werkt Wageningen Food & Biobased Research aan een vervolgproject. Recent publiceerden ze hiervoor een rapport over de methodologische basis voor het meten van voedselverliezen in de primaire sector. Zo kunnen ze de data nog beter in kaart brengen. Samen met telers gaan ze dit in een vervolgproject verder onderzoeken.
Samenwerkingscluster voor boeren
Met goede data kunnen we beter begrijpen waarom verlies ontstaat en wat nodig is voor effectieve maatregelen en sterke verdienmodellen. Precies hier zet ons nieuwe samenwerkingscluster voor boeren op in. We combineren data, praktijkkennis van boeren en ketensamenwerking om inzicht om te zetten in actie: concrete verdienmodellen door de volledige oogst te verwaarden. Meer grondstoffen in de keten en een eerlijke prijs voor de boer: daar wordt iedereen beter van.
Oproep aan groentetelers: sluit je aan!
Ons cluster gaat van start met groentetelers. Ben je teler en wil je aansluiten en hier meteen de vruchten van plukken? En/of wil je deelnemen aan het onderzoek van Wageningen Food & Biobased Research? Neem dan contact met ons op.